Wady i zalety posiadania klimatyzacji w domu

Klimatyzacja staje się coraz popularniejsza w Polsce, zwłaszcza w prywatnych domach. Należy jednak pamiętać, że klimatyzacja ma nie tylko wiele zalet, ale również i kilka wad, przez wzgląd, na które sporo osób rezygnuje z zakupu klimatyzatorów. Aby ułatwić czytelnikom naszego bloga podjęcie decyzji o montażu klimatyzacji w domu, poniżej przeanalizowaliśmy pozytywne i negatywne aspekty takiego rozwiązania.

Dlaczego warto zakupić klimatyzację? – zalety urządzenia?

Oczywiście, podstawową zaletą montażu klimatyzacji jest możliwość precyzyjnej kontroli temperatury w danym wnętrzu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że można to robić, zarówno chłodząc, jak i ogrzewając pomieszczenie. Sprawia to, że klimatyzator jest urządzeniem 2w1, skutecznie zastępując lub uzupełniając system ogrzewania. Poza tym klimatyzacja dobrze oczyszcza powietrze i usuwa z niego wilgoć, dzięki czemu nie trzeba otwierać okien w domu. Nowoczesne klimatyzatory mają też wiele dodatkowych funkcji, takich jak możliwość sterowania urządzeniem z użyciem smartfona, co jest ich kolejną zaletą. Warto też wspomnieć, że jeśli klimatyzator się zepsuje, to w tak dużych miastach, jak Warszawa lub Poznań serwis klimatyzacji można znaleźć praktycznie bez żadnego wysiłku.

Jakie są wady montażu klimatyzacji w domu?

Niestety klimatyzatory, tak jak wszystkie podobne instalacje, mają też swoje wady. Do największych z nich zalicza się to, że:

  • klimatyzacja zwykle jest hałaśliwa,
  • klimatyzowane powietrze potrafi być bardzo wysuszone,
  • koszty eksploatacji klimatyzatora są dosyć wysokie,
  • zewnętrzna część klimatyzatora niekiedy zaburza estetykę elewacji,
  • urządzenie wymaga częstych przeglądów technicznych.

Najnowsze modele klimatyzatorów niwelują większość tych wad, choć oczywiście są one dużo droższe.