Jak przebiega montaż klimatyzacji?

Coraz częściej w domach spotykamy klimatyzację, zazwyczaj jest już typowym elementem wystroju wnętrza, jednak warto wiedzieć, jak się zabrać do montażu, aby klimatyzator przynosił nam ukojenie w gorące dni. Nie jest to zadanie skomplikowane, ale wymaga fachowego przygotowania i wiedzy. Jeśli nie chcemy się tym martwić, warto wynająć specjalistów, którzy zajmą się profesjonalnym montażem.

Jaką wybrać lokalizację?

Na początku należy wybrać odpowiednią lokalizację dla urządzenia. Należy pamiętać, żeby nie ustawiać nawiewu bezpośrednio w miejscu, gdzie domownicy siedzą najczęściej, czyli na przykład na kanapę. Niepożądana jest też bliska odległość od sufitu i ścian pobocznych, najlepiej zostawić minimum 20 centymetrów od każdej strony.

Montaż klimatyzacji – wiercenie otworów i podłączenie odpływu.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie przez ścianę przewodów, które łączą część wewnętrzną i zewnętrzną, a co za tym idzie – wywiercenie odpowiednich wielkościowo otworów. Muszą mieścić nie tylko przewody elektryczne, ale też rurki, przez które będą odprowadzane skropliny. Gdy już to mamy zrobione, należy zamontować jednostkę wewnętrzną w wybranym miejscu w domu i podłączyć do niego kable oraz rurkę. Można okleić je dodatkowo warstwą taśmy izolacyjnej. Warto, aby odpływ skroplin był grawitacyjny, ponieważ w ten sposób klimatyzacja będzie najmniej narażona na awarię. Jeśli nie jest to możliwe, dobrym dodatkiem będzie pompka do skroplin.

Gdzie zamontować klimatyzator na zewnątrz?

Przy wybieraniu miejsca na zewnątrz na ulokowanie klimatyzatora, warto znaleźć takie, które znajduje się blisko wewnętrznej części, jest zacienione oraz ma dostęp do świeżego powietrza. Najlepiej jednak unikać bezpośredniego sąsiedztwa okna, ponieważ klimatyzator może być źródłem hałasu.