Działanie pomp ciepła od A do Z

Coraz częściej używamy pomp ciepła w różnego typu budynkach, zarówno tych budowanych od podstaw, jak i tych starszych, które chcemy docieplić. To urządzenie może występować trzech różnych formach- wodnej, powietrznej lub gruntowej i w zależności od tego, którą metodę wybierzemy, koszty pozyskania energii mogą się różnić. Warto zwrócić uwagę na to, że jest to bardzo ekologiczny sposób pozyskiwania energii, ze względu na jej odnawialność. W artykule informujemy, w jaki sposób działają pompy ciepła, jakie są ich rodzaje i czy warto je wykorzystywać do ogrzewania domu.

W jaki sposób wybrać pompę ciepła?

Działanie pompy ciepła opiera się na przeniesieniu energii cieplnej do budynku z otoczenia na zewnątrz, aby zarówno woda użytkowa, jak i system grzewczy mógł być ogrzany. Energia cieplna kierowana jest do instalacji grzewczych umiejscowionych w budynku poprzez czynnik chłodniczy. Aby tak duża inwestycja zwróciła się szybko, należy dopasować odpowiednie źródło ciepła. W Polsce najpopularniejsze są pompy powietrzne, które wykorzystują energię z powietrza, stosuje się też wodne i gruntowe wraz z instalacją kolektorów gruntowych albo sond gruntowych.

Z czego składa się pompa ciepła?

Bez względu na typ urządzenia, pompy mają zazwyczaj podobną konstrukcję. Składają się z takich elementów jak:

  • parownik, który jest dolnym źródłem energii;
  • sprężarka, która zwiększa temperaturę poprzez sprężenie czynnika chłodniczego;
  • zawór rozprężny;
  • skraplacz, który oddaje ciepło do przepływającego płynu lub powietrza.

O czym warto pamiętać?

Jeśli zdecydujesz się na takie ogrzewanie, dobrze jest zadbać później o odpowiedni serwis pomp ciepła. Poznań to miasto, gdzie działa renomowana firma APKlima, zajmująca się profesjonalnie nie tylko pompami, ale także klimatyzacją.