Czym różni się klimatyzacja od pompy ciepła?

Obecnie wiele osób zwraca uwagę na ekologiczne rozwiązania w kierunku systemów grzewczych, a przy tym stara się zaoszczędzić. Coraz częściej odchodzimy od systemów centralnego ogrzewania, a na popularności zyskują pompy ciepła. Jednak, czym się różni od klasycznych klimatyzatorów, które pozwalają nam przetrwać letnie upały? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami i czy mogą się wzajemnie uzupełniać.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła mają za zadanie ogrzanie budynków przez przekazywanie do wnętrza budynku ciepła pobranego na zewnątrz. Dzieje się to przy pomocy zainstalowanej instalacji grzewczej. Na początku energia cieplna jest przenoszona do parownika poprzez ciecz. Następnie w parowniku czynnik chłodniczy odbiera ciepło, które potem jest transportowane jako para wodna do sprężarki. Wówczas następuje wzrost temperatury przy udziale sprężarki, a gaz się skrapla, aby mógł być przekazany finalnie do instalacji grzewczej. Warto wiedzieć, że cały ten skomplikowany proces może być odwrócony, aby w efekcie nie grzać pomieszczeń, ale je efektywnie chłodzić.

Czy lepiej wybrać pompy ciepła, czy klimatyzację?

Wybór jednego z urządzeń zależy głównie od naszych preferencji. Jak opisaliśmy w poprzednim akapicie, pompy ciepła można wykorzystać zarówno do chłodzenia pomieszczenia, jak i do ogrzewania. Również nowoczesne klimatyzatory mają obie funkcje, natomiast zazwyczaj ogrzewanie jest skuteczne jedynie na mniejszych powierzchniach, nie ma również możliwości przygotowania ocieplonej wody. Z drugiej zaś strony, klimatyzator zapewnia także oczyszczanie powietrza, czego nie może wykonać pompa. Oba urządzenia mają swoje zalety, jak i wady, dlatego warto przed zakupem przemyśleć swoją decyzję.